გაკვეთილის გეგმები



გაკვეთილის  გეგმა    რუსულ  ენაში
სახელმძღვანელო: გამომც.,,ინტელექტი“
ავტ.: მ.ლორთქიფანიძე  და სხვ. «Русский  язык». დ.ს. II
თემა

გაკვეთილის თემა.
«მივდივართ  სამოგზაუროდ.»

«როგორი  ხარ  შენ, პეტერბურგო?»

სწავლების  საფეხური

სწავლების  მე–2  წელი, VIII კლასი

მოსწავლის პროფილი

კლასში 7 მოსწავლეა, არ  არის  სსსმ  მოსწავლე.

გაკვეთილის
მიზანი

1.  იგებენ  წაკითხულ  ტექსტს.
2.  პასუხობენ კონსტრუქციების მიხედვით   დასმულ კითხვებზე.
3.  ცდილობენ  მეტყველებაში  კონსტრუქციის «Как называется...»  და  ჩვენებითი  ნაცვალსახელების  это, этот, эта გამოყენებას  შემდეგ  გამონათქვამებთან:
  • Скажите, пожайлуста!
  • Вы не скажите...?
  • Извините, вы не знаете...
გაკვეთილის  მნიშვნელობა  და მისი  აქტუალობა

  • გაკვეთილის თემა  დაეხმარება  მოსწავლეებს  მეტი  გაიგონ  პეტერბურგის, მის  ღირსშესანიშნაობების  შესახებ. 
  • მოსწავლეები  შეძლებენ  რუსეთის  კულტურული  მემკვიდრეობის  გაცნობას, რაც   დაეხმარება  მათ   რუსული  ენის  ცოდნის  მნიშვნელობის  გაგებაში.
  • შეძლებენ რუსულ ენაზე კომუნიკაციას მოგზაურობასთან დაკავშირებით, შეეჩვევიან საჭირო კონსტუქციების სწორად გამოყენებას , გაიმდიდრებენ ლექსიკურ მარაგს ამ მიმართულებით.
კავშირი სხვა საგნებთან.

გეოგრაფია; ისტ. ისტორია

შედეგები  ესგ-ის შესაბამისად

            «კითხვა»                                  .II.1 -  .II.5;   
  «ლაპარაკი "   .II.7;  .II.8;
            «მოსმენა»                                 .II.15;.II.16;    .II.17 - .II.22;                                                
            «დიალოგის  კულტურა»           .II.23-24;   ;   .II.26-  .II.28;                                                                                     
            «სწავლის  სწავლება»                .II.29-  .II.30
            «პრაქტიკული გამოყენება»        .II.32 - .II.37;

საჭირო ცოდნა
მოსწავლეები კითხულობენ, იგებენ  ტექსტის შინაარსს. კონტექსტში შეუძლიათ მარტივ კითხვებზე  პასუხის  გაცემა. აქვთ  ელემენტარული გრამატიკული  ცოდნა.

რესურსები


  • სახელმძღვანელო;    
  • « მასწავლებლის წიგნი»;
  • დაფა, ცარცი, რვეული, კალამი, მარკერი; ფლიპჩარტი
  • კომპიუტერი, პროექტორი; ეკრანი
  • «რუსეთის“ რუკა.
  • .www.YouTube- ვიდეოფილმი: «Петербург-город Петра»


გაკვეთილის მსვლელობა








 

    
გამოწვევა - 10  წთ.
  • მისალმება.
  • საშინაო  დავალების  შემოწმება :
  • წერითი დავალების  შემოწმება  შემოვლით (№10  გვ.48  რვეული).
  • მოსწავლეები კითხულობენ  შესრულებულ  დავალებას,  კომენტარს  უკეთებენ  გამოყენებულ კონსტრუქციებს;
  • ერთი  მოსწავლე პარალელურად  ემზადება  დაფასთან  გრამატიკული  მასალის « Употребление мн.числа  прил.+сущ. « წესის  გამოყენების  შესახებ  წარმოსადგენად.                             კითხვები კლასს:
  • Какую тему  мы изучаем?
  • Что вы знаете уже по этой теме?
  • Чтобы вы ещё хотели знать о России?
  • В  каком городе вы бы хотели  побывать?
გონებრივი იერიში.
კითხვები კლასს:
  • Что вы  знаете о Петербурге?
  • Где находится Петербург? რუსეთის  რუკაზე  მუშაობა.

შინაარსის რეალიზება - 25  წთ.  

დავალება მოსწავლეებს:
  • ტექსტის  «Петербург - город  Петра» მოსმენა  და   მე-11 გვ.49  დავალების   შესრულება  რვეულებში (სწორი პასუხების  შემოხაზვა).
  • შესრულებული დავალების განხილვა;
  • ტექსტის  წაკითხვა  მოსწავლეების  მიერ და  უცნობი  სიტყვების  ამოწერა;
  • ტექსტის  გაგების  დონის  შემოწმება;
 (მოსწავლეები  მასწავლებლის  დახმარებით  თარგმნიან  ახალ  სიტყვებს, ხდება  ამ   სიტყვების  ჩაწერა  დაფაზე  და  ლექსიკონებში: течёт, уютный, Дворцовая, Самый,»Медный всадник»).
  • წაკითხვის დროს მოსწავლეები ინიშნავენ  კითხვებს,რომელსაც კითხავენ ჯგუფს;
(მოსწავლეები ცვლიან  კითხვებს და თითოეულ  მოსწავლეს უწევს სხვისი კითხვის პასუხის  გაცემა, რითაც ხდება როგორც იმის განსაზღვრა რამდენად სწორადაა შედგენილი კითხვა,  ასევე  რამდენად სწორად პასუხობს თვითონ. ავსებენ  ფლიპჩარტზე  მომზადებულ  ცნების  რუკას . 
  • ფილმის ჩვენება: ფილმის  ჩვენების  შემდეგ  გამოხატონ საკუთარი   შთაბეჭდილება  შემდეგი კონსტრუქციის გამოყენებით: « Мне  понравилась (лся)» + имен. пад.“
  • ფილმის  ჩვენება -8 წთ.;
  • 2-3 – მოსწავლის  შთაბეჭდილება;
  • მუშაობა წყვილებში, დიალოგის  შედგენა  და  გათამაშება.

(დაფაზე : გამოიყენეთ პასუხებში  კონსტრუქციები «Как называется ...»    და  ნაცვალსახელები  это, этот, эта  +
Скажите, пожайлуста!
Вы не скажите...?
Извините, вы не знаете...

გაკვეთილის შეჯამება












შეფასება
რეფლექსია- 10  мин.
  • გაკვეთილის  შეჯამება:
  • Что мы сегодня с вами  посмотрели и узнали?
  • Что вам понравилось,чтобы вы хотели узнать или увидеть?
  • საშინაო  დავალება:
  • ტექსტის  ხელახალი  წაკითხვა, ახალი  სიტყვების  მნიშვნელობის  დამახსოვრება;
  • დაწერეთ  ესსე  თემაზე: ,, Город  Петра ,,  მოცემული გეგმის მიხედვით:
  • Какие достопримечательности в Петербурге?
  • Что понравилось в фильме?
  • Чтобы они хотели ещё посмотреть?  
  • ვადგენთ  ესეს  შეფასების  კრიტერიუმებს.

  • მოსწავლეთა  შეფასება : (ფასდება  მოსწავლე, რომელიც პასუხობს  დაფასთან;
  • მოსწავლე, რომელმაც  კომენტირებას  უკეთებს  წერით  საშინაო  დავალებას;
  • 2  აქტიური  მოსწავლე.

11 comments:

  1. მომეწონა გეგმა,გისურვებთ წარმატებებს

    ReplyDelete
  2. ქალბატონო სვეტლანა, გავეცანი თქვენს გაკვეთილის გეგმას. ძალიან მომეწონა.

    ReplyDelete
  3. თემა კარგად შერჩეულია ალამაზებ მუსიკით აბედნიერებ ბავშვებს გისურვებ წარმატებას

    ReplyDelete
  4. წარმატებები ქალბატონო სვეტლანა

    ReplyDelete
  5. Уважаемая Светлана! Мне понравился Ваш план урока.Спасибо

    ReplyDelete
  6. Уважаемая Светлана! Мне понравился Ваш план урока.Спасибо

    ReplyDelete
  7. ქალბატონო სვეტლანა გაკვეთილის გეგმა ნამდვილად მოსაწონია, თუმცა მთავარი მაინც შედეგია.რამდენად ახერხებთ შედეგზე გასვლას?

    ReplyDelete
  8. ძალიან კარგი გეგმაა შედეგი როგორია მაინტერესებს გულწრფელად გეკითხებით

    ReplyDelete
  9. Все понятно и интересно.Желаю успеха

    ReplyDelete